Proběhlé akce

 
 

V listopadu a v prosinci proběhly workshopy/přednášky s milými hosty na velmi zajímavá témata. Věříme, že si je budeme moct brzy zopakovat, protože invaze virů a dopravní kolaps zabránili některým zájemcům se účastnit. A brzy se chystáme pozvat další osobnosti, od kterých se můžeme leccost dozvědět a inspirovat ;-)

 

 

V sobotu 16. listopadu jste nás mohli navštívit na festivalu Cesta ženy - matky na stánku, přednášce či workshopu. V rámci festivalu proběhl i bazárek látkových plen, který jsme spoluorganizovaly. Děkujeme všem, kdo se přišli podívat, popovídat i něco si poslechnout :-)

V pondělí 12. května jsme společně s dalšími nosícími maminkami vyrazily vlakem z Plzně do ZOO Praha, kde jsme ušetřily za vstupné v rámci květnové akce vstup pro "rodiče s dětmi na krku" za 1,- Kč. Moc jsme se těšily na orangutaní mládě Diri, které se narodilo vloni v únoru. Bohužel jsme ale neměly štěstí, přidáváme tedy odkaz na oficiální fotky malého nošenečka. Tady ještě pár fotek "byly jsme tam" :-)

"Orangutani patří kvůli svému pozvolnému růstu, dospívání a pohlavní zralosti mezi savce s nejpomalejším vývojem. Samci jsou schopni reprodukce až od dvacátého (na Borneu) či třicátého (na Sumatře) roku života, samice mohou mít první mládě až od svých 15 či 16 let. Březost trvá asi 8 a půl měsíce a obvykle se rodí pouze jedno mládě, vážící okolo 1,5 kg. To zůstává s matkou až do doby jeho pozdní puberty, přičemž během prvních pěti let života se od matky nehne ani na krok a až do 8 let může být kojeno. Období dětství a závislosti na matce je mezi všemi lidoopy a živočichy obecně právě u orangutanů nejdelší. Podle vědců si během této doby musí mladí orangutani osvojit velké množství informací a dovedností pro svůj pozdější samostatný život. Mnohdy se totiž jedná o používání poměrně sofistikovaných metod a nástrojů, které jsou předávány z generace na generaci."

-----
V rámci mezinárodního Týdne opravdových plen proběhlo povídání o tom, jak balit dětské zadečky do bavlnky (chcete-li moderně - konopí, bambusu, lnu...) a taky bazárek látkových plen. Akce byla úspěšná i v porovnání s jinými slety, které se ve středu konaly, a jistě si ji zopakujeme dříve než za rok!
Fotky najdete na facebookových stránkách.
 
 
 
Rády jsme přijaly pozvání na Katedru ošetřovatelství a porodní asistence Západočeské univerzity v Plzni, kde jsme v rámci předmětu Šestinedělí povídaly studentkám o kontaktním rodičovství a nacvičovaly vázání šátků. No nesměřuje to školství přecejen správným směrem? ;-)

 

Výlet do ZOO. Marušku jsme viděli, má se čile k světu a nejspokojenější je u maminky :-) 

 

Děkujeme moc Pavlíně Kallusové za zajímavé povídání! Fotky z akce najdete na našich facebookových stránkách. A pokud jste si nestihli na besedě vše zapsat nebo zapamatovat a nebo se chcete dozvědět ještě víc, určitě nakoukněte na Pavlíniny stránky www.poradkyneprikojeni.cz.